Minun lempparivaatteesta ei ole epäilystäkään tällä hetkellä. Vaaleanharmaa neuletakki on vienyt täydellisesti sydämeni. Luottovaate, joka sopii todella hyvin mekon, farkkujen ja puuvillahousujen kanssa. Näissä kuvissa on uutta ja vanhaa sulassa sovussa. Musta mekko on muisto monen vuoden takaa ja sillä on juhlittu muutamat pippalot ja nyt se toimii loistavasti arkivaatteena.
Olen ollut postiivisesti yllättynyt neuletakin laadun kanssa. Nypynpoistajaa ei ole tarvinnut käyttää. Neuletakin materiaali onkin 70% villaa ja mohairia, eikä mukana ole kuin 30 % polyamidia. Sen sijaan täällä blogissakin monta kertaa harmituksen aiheena olleen mustan neuletakin materiaalista yli puolet on nylonia ja akryyliä. Hintataso näillä neuletakeilla oli sama ja molemmat kuuluvat tanskalaisiin brändeihin. Tästä oppineena tutkin kyllä seuraavan tarkkaan tuoteselosteet, koska hinta ei aina valitettavasti takaa laatua. Olen aikaisemminkin päivitellyt blogissani tätä kuinka muutaman ihanan brändin laatu on laskenut vuosien saatossa mutta hintataso on noussut pilviin. Mutta onneksi tänä päivänä löytyy vaihtoehtoja ja kun muistaa etsiä sen tuoteselosteen sieltä saumasta, välttyy ikäviltä yllätyksiltä. Asia, joka unohtuu helposti siinä ostamisen huumassa!
Kivaa illanjatkoa kaikille // xoxo
-tuulanneli
kuvat: Anu Pietarinen
Se onkin ihanista ihanin vaate ja lämmittää polviin asti. Ostin itsellenikin vastaavan ja siihen ihanaa käpertyä.
VastaaPoistaJotenkin aivan suloinen tuo toiseksi alin kuva, tuntuu jotenkin hymystä ja kaikesta, että siinä olet sinä. Ihana lämmin hymy. <3
Halauksia. <3
Kiitos ihanasta kommentista <3 - nämä ovat niitä Anun ottamia kuvia ja meillä oli niin kiva päivä valokuvaamisen ympärillä // kuvia otettaessa hymyilytti moni asia ;)
Poistakivaa illanjatkoa Tiia <3
Tyylikäs takki. Kaipaisin samanlaista, mutta en jaksasi lähteä etsimään. Pitääköhän sekin neuloa itse, huoah.
VastaaPoistaKiitos - tämän neuletakin olen löytänyt netistä ja mietin todella kauan sen tilaamista mutta kun näin se Marjukan blogissa, rohkaistuin tilaamaan. Nettitilaaminen ei ole minulle tavanomaista vaan kuulun niihin, jotka hypistelevät vaatteensa kaupassa! No sitä mustaa neuletakkia olin hypistellyt ja se ostos ei ollut hyvä!
PoistaKiva neule jos vielä laadukaskin! Itse olen vielä ilman pitkää neuletta, ehkä nyt ois viime hetki korjata tilanne. Mistä olet neuleeseen ostanut?
VastaaPoistaTii
Kiitos Tii - neuletakki on ruotsalaisen Isa Couturen nettikaupasta. sieltä löytyy kaikkea kivaa! luotettava ja nopea toimitus!
PoistaKaunis tuo sun neuletakkisi. Tänään näyttää olevan monella suunnalla harmaapäivä ;) Useita harmaa-asubongauksia olen tehnyt ;)
VastaaPoistaKiitti maiju <3 nyt on meneillään todellinen harmaa kausi!!! jotenkin se vaan tuntuu kivalta
Poistaväriltä kun mennään kevättä kohden ja värihän sopii hyvin yhteen niin monen muun värin kanssa!
Heips, mistä löysit tuon ihanan tyylikkään neuletakin? Terv. Anne
VastaaPoistaHei Anne // vastasikin jo tuossa Tiin kommenttiin // ruotsalainen Isa Couture nettikauppa ja sieltä Second Female - brändi mutta ao. merkkiä löytyy myös muistakin nettikaupoista!
PoistaKiitos vinkistä, mukavaa viikonloppua! Terv. Anne
PoistaJatkan samalla linjalla, kuin muutkin kommentoijat, että neule on aivan ihana ja todella kauniin sävyinen harmaa.
VastaaPoistaKiitos Belladonna <3 - väri on ollut todella mieluinen!
PoistaJa taas kerran asu, jonka voisin laittaa ylleni juuri tuollaisena!
VastaaPoistaHarmaa neuletakki on kyllä loistovaate!
Minun ainoat ihastukseni aleostoksilla jäivät kaupan rekkiin sen jälkeen, kun olin kurkistanut sen tuotelapun; vanhempanakin näköjään vielä jotain oppii;)
Hyvää viikonloppua sinulle
Kiitos Lady <3 - itse kanssa yritän tutkia jatkossa paremmin nuo tuoteselosteet! Se pettymys sen mustan neuletakin kanssa on opettanut :)
Poistakivaa viikonloppua sinulle!
Itsellänikin on kova neuletakkivaihe, ne ovat ihania! Tänään mennään viininpunaisessa.
VastaaPoistaNeuletakki on ehdottamasti paras asuste näin talvella ja tottakai myös keväällä!
PoistaIhana asu! <3
VastaaPoistaKiitos <3 // uutta ja vanhaa sulassa sovussa :)
PoistaAmei conhecer o seu blog, já fiquei por aqui!!!Achei maravilhoso!!!
VastaaPoistaVisite-me:http://algodaotaodoce.blogspot.com.br/
Siga-me e pegue o meu selinho!!!
Obrigada.
Beijos Marie.
Thank you Marie :)
PoistaTuo villatakki on ihana! Koko asu onnistunut! Niinkuin sinulla aina :)
VastaaPoistaViikonloppuja!
Kiitos Helmihillo :) harmaa on värinä niin helppo yhdistää ja rakentaa sen ympärille
Poistakokonaisuuksia!
kivaa viikonloppua sinulle :)
Ihana neuletakki. Tuo sama materiaaliongelma on tullut täälläkin vastaan ja talvineuletakkia villaista kaipaisin, juurikin harmaata tai sitten sitä tylsää mustaa... Tekokuituiset yritän suosiolla jättää kauppaan, mutta tuntuu että tänä vuonna ne ovat vain entisestään yleistyneet! Kaunis ja lämpöisen näköinen asu<3
VastaaPoistaKiitos Sari <3 Neuleiden kanssa saa olla todella tarkkana tänä päivänä. Yllättävän paljon on tekokuituja mutta onneksi ollaan matkalla kohti kevättä ja puuvillaneuleet tulevat :) niiden kanssa ei ole nyppyyntymisongelmaa ;)
Poista